poniedziałek, 16 września 2013

Zdejmowanie miary - bluzka/sukienka

Witam!

W końcu długo oczekiwany odcinek z cyklu „zdejmowanie miary” - sukienka/bluzka.
Zabrał mi najwięcej czasu, ponieważ do skonstruowania bluzki czy sukienki potrzebne jest zdecydowanie więcej wymiarów.

SUKIENKA


Tradycyjnie najpierw zamieszczę krótką i zwięzłą listę wymiarów i informacji koniecznych i mniej koniecznych, poniżej opis co i jak zmierzyć.

********************************************

Absolutne minimum, bez którego nie ruszę:

WZROST
OBWÓD BIUSTU
OBWÓD TALII
OBWÓD BIODER+BRZUCH

Wymiary dodatkowe – zalecane zmierzenie:

SZEROKOŚĆ PRZODU
SZEROKOŚĆ TYŁU
SZEROKOŚĆ PACHY
ROZSTAW BIUSTU
OBWÓD SZYI
DŁUGOŚĆ PRZODU
WYSOKOŚĆ BIUSTU
DŁUGOŚĆ TYŁU
GŁĘBOKOŚĆ PACHY
SZEROKOŚĆ BARKÓW
SZEROKOŚĆ RAMIENIA
ODLEGŁOŚĆ TALIA-BIODRA

Wymiary kontrolne i dodatkowe informacje (w uzasadnionych przypadkach):

OBWÓD PACHY
OBWÓD NA WYSOKOŚCI TALERZY BIODROWYCH + ODLEGŁOŚĆ TALIA-TALERZE BIODROWE
ROZKŁAD OBWODU BIODER
WYSOKOŚĆ TALII I KOLANA

Wymagane informacje dodatkowe (projektowe):

DŁUGOŚĆ WYROBU
RODZAJ TKANINY

***********************************************

NO TO JEDZIEMY:

Absolutne minimum, czyli wymiary, bez których nie zrobimy nic

WZROST
OBWÓD BIUSTU
OBWÓD TALII
OBWÓD BIODER+BRZUCH


Jak mierzyć?

WZROST - wiadomo

OBWÓD BIUSTU - w zależności, czy lubimy nosić stanik (i jaki) czy nie, należy się zmierzyć tak, aby pomiar był najbardziej miarodajny. Najlepiej w ulubionej bieliźnie :) mierzymy obwód równolegle do podłogi, na poziomie największej wypukłości.

OBWÓD TALII - dosyć ciasno (ale bez przesady!) w miejscu najwęższym, w przypadku osób tęższych bądź osób z figurą tzw "cegłą" powyżej grzebienia kości biodrowej.

OBWÓD BIODER Z UWZGLĘDNIENIEM WYPUKŁOŚCI BRZUCHA - Pomiar należy wykonać przez największą wypukłość pośladków, uwzględniając wypukłość brzucha. O co chodzi? Jeśli masz wystający brzuszek należy to w konstrukcji uwzględnić. Prostym sposobem na wykonanie tego pomiaru jest przyłożenie sobie do brzucha kawałka grubszego papieru tak, by sięgał do linii bioder i wykonać pomiar obwodu przez niego.


**********************************************

Wymiary dodatkowe bardzo przydatne:

Czyli pomagające jak najlepiej dopasować wykrój. W przypadku sukienki są one bardzo istotne, bo górna część ciała ma dużo więcej wypukłości i charakterystycznych punktów. Przy zbyt małej ilości wymiarów konstrukcja może nam wyjść zupełnie niedopasowana, a te niedoskonałości będą dużo trudniejsze (albo i niemożliwe) do naprawienia podczas szycia.

SZEROKOŚĆ PRZODU
SZEROKOŚĆ TYŁU
SZEROKOŚĆ PACHY
ROZSTAW BIUSTU

OBWÓD SZYI

SZEROKOŚĆ BARKÓW
SZEROKOŚĆ RAMIENIA

DŁUGOŚĆ PRZODU
WYSOKOŚĆ BIUSTU

DŁUGOŚĆ TYŁU
GŁĘBOKOŚĆ PACHY

ODLEGŁOŚĆ TALIA-BIODRA

Jak mierzyć?

SZEROKOŚĆ PRZODU
SZEROKOŚĆ TYŁU
SZEROKOŚĆ PACHY
ROZSTAW BIUSTU


Trzy pierwsze wymiary określają nam jak rozkłada się obwód biustu uwzględniając szerokość pleców, pachy oraz przodu. Czwarty, czyli rozstaw biustu pomaga dopracować odpowiedni kształt na piersi.Można próbować zmierzyć po prostu mniej więcej miarą krawiecką poszczególne odcinki, należy pamiętać jednak, że suma szerokości pleców, przodu i 2x pachy powinna nam w sumie dać obwód biustu. Jeśli masz kłopot z określeniem szerokości pachy można użyć narzędzi pomocniczych. Mnie do głowy przyszła suwmiarka :D ale jeśli jej nie masz można sobie pomóc dwoma przedmiotami z wyciętym kątem prostym (np 2 kawałki kartonu) w taki sposób:Pewnym ułatwieniem przy pomiarze szerokości przodu i tyłu może być też przypięcie szpilek w miejsca, które wyznaczają szerokość pachy na wysokości biustu (oczywiście nie do skóry, można się zmierzyć w jakiejś cieniutkiej bluzce) i mierzyć od szpilki do szpilki. Oczywiście na koniec skontrolować sumę poszczególnych odcinków, czy dają razem obwód biustu.

ROZSTAW BIUSTU– odległość między najwyższymi punktami piersi (czyli czubeczkami ;) )


OBWÓD SZYI


OBWÓD SZYI – po prostu obwód, na wysokości punktów nasady szyi (czyli to miejsce, gdzie szyja przechodzi w ramię). Pomijając ten pomiar ryzykujemy za ciasny dekolt w mało wyciętych ubiorach albo nieciekawe układanie się kołnierza żakietów, bluzek itp.


DŁUGOŚĆ PRZODU
WYSOKOŚĆ BIUSTU


DŁUGOŚĆ PRZODU – mierzyć również od 7 kręgu szyi, wkoło szyi do przodu, po czym przez punkt szczytowy piersi do talii (czyli otrzymamy długość przodu + kawałek obwodu szyi). Pomiar ważny ze względu na wypukłość piersi, razem z dobrym podziałem obwodu biustu daje dobry obraz ile musi się z przodu zmieścić.

WYSOKOŚĆ BIUSTU- mierzyć tak, jak długość przodu, z tym, że do szczytowego punktu piersi. Ten wymiar określa nam wysokość wypukłości na biust.


DŁUGOŚĆ TYŁU
GŁĘBOKOŚĆ PACHY


DŁUGOŚĆ PLECÓW– mierzyć należy od 7 kręgu szyi (tego, który najbardziej wystaje) do linii talii. Aby ułatwić to zadanie można się na czas pomiarów przewiązać w talii cienką tasiemką.
Przy pomiarze należy uwzględnić wypukłość łopatek, stosujemy metodę podobną jak w przypadku obwodu bioder – przyłożyć niezbyt sztywny kartonik (taki, żeby się zwinął na kształt pleców) do pleców opierając na łopatkach, i mierzyć przez niego.


GŁĘBOKOŚĆ PACHY – można zmierzyć obwiązując równolegle do ziemi pod pachami np. tasiemkę po czym zmierzyć odległość od 7 kręgu do krawędzi tej tasiemki. Nie musimy uwzględniać wypukłości łopatek. Pomiar istotny ze względu na dopasowanie wycięć na ramiona, pomijając ten pomiar ryzykujemy zbyt luźne lub wpinające się podkroje pach.


SZEROKOŚĆ BARKÓW
SZEROKOŚĆ RAMIENIA


SZEROKOŚĆ BARKÓW – mierzymy od ramienia do ramienia (punkty szczytowe) przez plecy. Pomijając ten pomiar ryzykujemy złe dopasowanie w ramionach, istotne zwłaszcza jak masz szerokie/wąskie ramiona.

SZEROKOŚĆ RAMIENIA – mierzymy od nasady szyi do punktu szczytowego ramienia (czyli tam, gdzie kończy się obręcz kończyny górnej)

Należy pamiętać, by szerokości barków i ramiona mierzyć od tego samego punktu czyli szczytu ramienia. Żeby to zobrazować skleciłam jeszcze taki rysunek:


ODLEGŁOŚĆ TALIA-BIODRA


ODLEGŁOŚĆ TALIA-BIODRA - jak dla spódnicy czy spodni, najlepiej zmierzyć metodą "ścienną" czyli zaznaczyć poziom talii i bioder (największej wypukłości pośladków) i zmierzyć odcinek.

******************************************************

Wymiary kontrolne i dodatkowe informacje

Czyli wymiary, które pozwolą skontrolować, czy wszystko w wykroju będzie ok. Przydatne zwłaszcza w przypadku nieproporcjonalnych figur.
Jeśli zmierzymy wszystkie zalecane wymiary podane w punkcie wyżej to właściwie można być prawie pewnym, że wszystko będzie ok. Dla pewności jednak można zmierzyć również:

OBWÓD PACHY - przy dobrych pomiarach wskazanych powyżej powinno być w porządku, ale jeśli miewasz problemy z ciasnym obwodem pachy w gotowych ciuchach lepiej zmierzyć.

OBWÓD NA WYSOKOŚCI TALERZY BIODROWYCH + ODLEGŁOŚĆ TALIA-TALERZE BIODROWE - ważne jedynie w przypadku mocno wystających bądź wyjątkowo wąskich.

ROZKŁAD OBWODU BIODER - tak jak w przypadku spódnicy i spodni – jeśli masz wyjątkowo wystającą pupę i wąskie biodra lub na odwrót - aby dobrze rozplanować zaszewki

WYSOKOŚĆ TALII I KOLANA - przyda się jeśli chcesz uzależnić długość sukienki od wysokości kolana.

Jak mierzyć?

OBWÓD PACHY


zmierzyć mniej więcej po linii, którą biegnie szew łączący rękaw z kadłubkiem (przez punkt szczytowy ramienia)

OBWÓD NA WYSOKOŚCI TALERZY BIODROWYCH + ODLEGŁOŚĆ TALIA-TALERZE BIODROWE


OBWÓD NA WYSOKOŚCI TALERZY BIODROWYCH - mierzymy obwód na wysokości grzbietów talerzy.

ODLEGŁOŚĆ TALIA-TALERZE BIODROWE - mierzymy podobnie jak wysokość siedzenia, czyli od linii talii do linii talerzy mierzymy odległość, trzymając linijkę prostopadle do podłogi (lub mierzymy przy ścianie wysokość talii oraz grzbietów talerzy)

ROZKŁAD OBWODU BIODER - nie bardzo jest jak zmierzyć, najlepiej po prostu poinformuj jeśli masz wyjątkowo wystającą/płaską pupę, wtedy inaczej rozłożę zaszewki. W takim przypadku przydałoby się zdjęcie z przodu/z boku.

WYSOKOŚĆ TALII I KOLANA - jak dla spodni, metodą "ścienną".

******************************************************

Wymagane informacje dodatkowe:

Czyli informacje pomagające dobrze odwzorować projekt.

DŁUGOŚĆ WYROBU – podać długość sukienki/bluzki od talii lub 7 kręgu szyjnego lub kolana
RODZAJ TKANINY - od tego zależeć będą luzy.

I to chyba tyle ... uff.
Jak czegoś zapomniałam/coś namieszałam to oczywiście dodam/poprawię :D ... 

6 komentarzy:

 1. pod wieczór wszystko prześledzę i zabieram się do mierzenia ;)dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie miałam Cię wywołać :)
   Mam nadzieję, że jest wszystko w miarę jasne, jakby co pytaj :)
   Klepałam to zmęczona trochę, więc mogą się znaleźć jakieś babole (oby nie ..)

   Usuń
  2. Hop hoop, Pracownio,żyjesz? ;)
   Jakby co to czekam też na wymiary Iwony i Izy :)

   Usuń
 2. Takie posty lubię. Każda informacja, nawet o wymiarach dla typowego laika szycia jest pomocna, a coraz bardziej nakręca na kupno maszyny i tworzenie czegoś. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak podaje się długość sukienki? Zakładamy, że sukienka powinna od ramienia być po linii pleców na 96 cm. Długość zmierzona na sylwetce. To czy sukienka po uszyciu w pomiarze płaskim powinna mieć 96 cm czy nieco więcej aby uwzględnić wypełnienie sukienki sylwetką a tym samym ewentualne uniesienie jej do góry? Jeżeli powinna mieć wiecej to o ile wiecej?
  Odwracając te pytanie - jeżeli poda się długośc mierząc na przodzie od ramienia po linii biustu w dół jest 106 cm. DTo szyjąc również należy uwzględnić dodatek centymetrów - aby tyle było faktycznie po założeniu? Czyli wynikałoby z tego,że mierząc na płasko już gotową sukienkę zamówioną na 106 cm - bedzie więcej? Jeżeli tak to ile?

  OdpowiedzUsuń
 4. ervish.blogspot.com14 maja 2017 12:08

  Swietne swietne! Najlepszy tutorial o zdejmowaniu miary w koncu zrozumialam gdzie robilam blad 😊 dziekuje

  OdpowiedzUsuń